Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andrejovi bylo teprve deset let, když vybuchl Černobyl. Jeho vesnička nebyla od toho místa zkázy daleko a tak byl nucen opustit i se svojí rodinou svůj dům a najít bezpečné místo. Na konci toho samého roku malý "Sheva" neudělal zkoušky z driblingu, aby mohl chodit do sportovní školy v Kyjevě. Naštěstí pro celý světový fotbal si ho ale všiml skaut Dynama Kyjev. V roce 1990 odjel s týmem U-14 do Walesu a stal se hvězdou Ian Rush Cupu. Jako nejlepší střelec pak dostal i pamětní kopačky od legendy ostrovního fotbalu. O tři roky později, tedy v sezóně 93 - 94, se stal nejlepším střelcem B-týmu a přesunul se do Áčka. Prvně nastoupil 28. 10. 1994 v Donětsku a prvně skóroval doma 1.12. proti Dněpru. Pozvánka do reprezentace na sebe nenechala dlouho čekat.

Andrej stále více využíval svých ojedinělých schopností. Z nepatrné šance vybrousit excelentní gólovou příležitost pro sebe nebo pro spoluhráče. Další sezóna přinesla ohromující statistiky. Za 31 zápasů dal Sheva 16 gólů a výrazně pomohl k zisku titulu. V roce 96 se i poprvé trefil v modrožlutém triku proti Turkům. Příští sezónu Dynamo obhájilo titul. Ročníky 97-98 a 98-99 se dají nazvat jako: "Spanilá jízda Andreje Ševčenka". Vrcholem byl jeho hattrick, který nasázel Barceloně. Kyjev vyhrál 4:0 a v semifinále je zastavil až německý Bayern Mnichov. Za tyto dvě sezóny dal Andrej nespočet gólů, až by se zdálo, že obrana a brankáři protivníků to vzdali předem a skočili si na kafe.

Svět už začínal tušit, že se z východu valí něco velkého. Už tenkrát bylo jasné, že Dynamo vychovalo špičkového útočníka., s kterým se dnes může rovnat snad jen Thierry Henry. Pět sezón strávil Sheva v Dynamu a zajistil patero vítězství v lize a to už není náhoda…

Země těstovin
V roce 1999 Sheva přestoupil do AC Milán, které za něj dalo 26 milionu liber, a už od počátku byl klíčovým hráčem. Začal famózně, za 32 zápasů dal 24 branek a stal se prvním cizincem, který dostal cenu za nejúspěšnějšího útočníka v Serii A. V roce 2002 Ukrajina nezvládla kvalifikaci na MS, ale o čtyři roky už byli úspěšnější, což všichni víte. V dvou následujících sezónách nastřílel 51 gólů, ale velkoklub stejně nic nevyhrál. Nicméně v sezóně 02-03 přišlo vysněné vítězství v Lize Mistrů. Andriy proměnil rozhodující penaltu v italském finále proti Juventusu a stal se prvním Ukrajincem, který nad hlavu pozvedl slavný pohár pro vítěze Champions League a Rossoneri také vyhráli Italský pohár. Příští ročník byl znovu nejúspěšnějším útočníkem v Serii A. Sheva se stal novým symbolem AC a fanoušci ho milovali a vynášeli do nebes. Inu, kam čert nemůže, nastrčí babu…

Všechny kroky vedou do Londýna
V prosinci byl nominován nejlepším fotbalistou roku, ale sezóna v pruhovaném dresu se nesla ve znaku dvojky. Rossoneri skončili druzí v lize a druzí v LM po infarktovém finále s Liverpoolem. Navíc milovníka pomerančového džusu začal lákat do svých řad milionář Roman Abramovič, ale Andriy prohlásil, že v Miláně má všechno, co kdy chtěl. Jeho manželka si to však asi nemyslela. Americká modelka, kterou se ráda nechává vyfotit nahoře bez se za Andriye provdala, povila mu syna a pak mu sdělila, že by ráda šla do anglofonní země. A tak co by pro svojí milovanou ženu neudělal, nechal se naverbovat do řad londýnských Blues. Jeho synátor Jordan se tka rovnou může učit jen anglicky a ne italsky, což byl i jeden z důvodů, který Andriy uvedl na tiskové konferenci. Samozřejmě u nás si taky přijde na větší peníze.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář