Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anderson Luis de Souza, fotbalově řečeno Deco, se narodil 27.srpna 1977 v brazilském Sâo Bernardo do Campo. Jeho prvním klubem bylo Nacional Sâo Paulo. Hrál v týmu již od mládí a proto se dá považovat za odchovance tohoto klubu. V roce 1996 si jeho talentu všimli v Corinthians Alagono a koupili ho do svého týmu. Deco tam ovšem nevydržel dlouho, přesněji řečeno jen jednu sezonu. Potom hrál za portugalskou Alvercu, kde ovšem vydržel také jen dvanáct měsíců. Dalším jeho klubem byl v sezoně 1997/98 SC Salgueiros, kde ovšem vydržel dokonce jen polovinu sezony, než ho koupil portugalský velkoklub FC Porto. Deco se tak ocitl v plně profesionálním klubu, což mu hodně prospělo.

Deco se propracoval do základní sestavy a vybojoval s Portem mnoho cenných trofejí. Za nejvýznamnější se dá určitě pokládat trofej pro vítěze Poháru UEFA z ročníku 2002/03 a vítězství v Lize mistrů o rok později. Celkem má na svém kontě z působení v Portě tři ligové tituly, dvě vítězství v portugalském poháru a stejný počet vítězství v portugalském superpoháru.

Před sezonou 2004/05 Deco změnil klubové působiště.Vzhledem k tomu, že se mu velmi povedlo i domácí Euro 2004, tak o něj byl zájem z několika evropských velkoklubů. Nejvážnější byl zájem Chelsea, kam odešel jeho trenér z z Porta - José Mourinho, a Barcelony, která ho nakonec ke svému štěstí získala. Tím si Deco splnil svůj dávný dětský sen. Přestupová částka se pohybovala okolo dvaceti milionů eur.

Deco reprezentuje Portugalsko, i když se narodil v Brazílii. Proti jeho nominaci na Euro 2004 se dost ostře postavili dvě hrající legendy portugalského fotbalu - Luis Figo a Rui Costa. Ovšem turnaj dal za pravdu trenéru Luisi Felipe Scolarimu a hlavně díky Decovi a Cristianu Ronaldovi se Portugalci dostali až do finále. Figo měl na šampionátu bídnou formu a na pozici Ruie Costy nastupoval právě Deco. V roce 2004 se Deco umístil druhý v anketě časopisu France Football pro nejlepšího fotbalistu působícího v Evropě, nestačil jen na Brazilce Ronaldinha. Je nutno ovšem podotknout, že Deco měl podle názoru velké části expertů dokonce zvítězit, neboť s Portem vyhrál titul, portugalský pohár a hlavně Ligu mistrů, Portugalce navíc dotáhl do finále domácího evropského šampionátu.

Deco se v roce 2005 dostal do užší nominace časopisu France Football o hráče roku 2005.Jeho působení v katalánském velkoklubu se dá hodnotit jen kladně, neboť za zatím odehrané dvě sezony dokázal s týmem vybojovat dva španělské tituly, španělský superpohár a vítězství v Lize mistrů. Navíc se stal nejlepším záložníkem Ligy mistrů sezony 2005/06 a stal se navíc prvním hráčem, kterému se tuto trofej povedlo získat v různých týmech.

Decova pozice je ve středu zálohy. Jeho největším kladem je, že umí měnit rytmus hry a za působení v Barçe se naučil také velmi dobře bránit. Jeho nevýhodou je občasná psychická labilita.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář