Frank Lampard to během svého působení ve West Hamu neměl ani trochu jednoduché. Mnoho fanoušků bylo toho názoru, že má místo v základním kádru jen kvůli protekci. V trenérských funkcích působili jeho otec a strýc. Tyto spekulace neustaly ani poté, co byli oba z West Hamu propuštěni. A tak se Frank Lampard junior rozhodl zkusit štěstí u londýnských rivalů Chelsea.
Když se rozhodl přesídlit z jedné části Londýna do druhé, udělal tím tečku za působením rodiny Lampardů v klubu West Ham United. Jeho otec, Frank Lampard starší, byl jedním z nejlepších hráčů West Hamu na konci 70. a začátku 80. let. A když Frank Lampard starší ukončil kariéru, West Ham zůstal stále zapsán v jeho srdci, což se projevilo i o deset let později, kdy se do klubu vrátil. Tentokrát už ne v roli hráče, nýbrž jako jeden z dvojice trenérů. A tím druhým nebyl nikdo jiný než strýc Franka mladšího, Harry Redknap. Proto nebylo překvapením, že Frank Lampard krátce po propuštění otce a strýce ze služeb West Hamu klub opustil také.
Trenér Claudio Ranieri a jeho Chelsea velice pružně zareagovali a rychlým jednáním získali před ostatními konkurenty v boji o Lamparda výhodu. Ranieri je známý tím, že dává přednost špičkovým anglickým hráčům před drahými hvězdami ze zahraničí. Tímto se velmi odlišuje od svých předchůdců. Proto neváhal nabídnout za Lamparda 11 milionů liber, což byla částka, které "Kladiváři" z West Hamu neodolali. Lampard si dobře vzpomíná na okolnosti, za kterých se dozvěděl o propuštění otce a strýce. Tuto nepříjemnou novinu mu sdělila jeho matka. "Nikdy jsem si nepřipouštěl, že by tato situace mohla někdy nastat. Vůbec nic jsem nevěděl, jen jsem přišel na návštěvu k mojí matce. Jakmile jsem otevřel dveře, tušil jsem, že něco není v pořádku. A pak mi matka prozradila, že otce i strýce propustili" popisuje Frank Lampard. V tu chvíli se mu zhroutil celý svět. "Bylo to hrozné. V takových chvílích si rozmýšlíte, jestli chcete i nadále zůstat v klubu nebo ne. West Ham byl už od mých osmi let celý můj život. Na druhou stranu jsem vždy snil o tom, že jednou přestoupím do nějakého většího klubu, kde bych měl šanci něco velkého vyhrát. Chápu, že to může vypadat, že jsem opustil klub jen kvůli té události s otcem a strýcem, ale ve skutečnosti bych odtud stejně jednou odešel. Tohle mě k tomu jen důrazněji popostrčilo. Můj odchod z klubu byl opravdu otázkou času, nikdy jsem si nemyslel, že ve West Hamu zůstanu navždy," vysvětluje Lampard.
Ovšem Frankova cesta vzhůru od žáčků přes juniorský tým až do mužstva dospělých nebyla v žádném případě zametená, jak by se někomu mohlo zdát. Profesionální debut si ve West Hamu odbyl již v sedmnácti letech. Fakt, že podal velmi slabý výkon a trenérem mužstva byl tehdy jeho strýc, mu příliš nepomohl. Mnoho fanoušků West Hamu dávalo najevo svou nespokojenost a poukazovalo, že Lampard dostal šanci jen díky protekci. Slova o protěžování a příbuzenských vazbách byla na denním pořádku. A možná ti samí lidé ho o dva roky později vynášeli do nebes. Tou dobou už byl hvězdou anglické reprezentace do 21 let a o jeho místě v mužstvu West Hamu pochyboval málokdo. Přesto se ve West Hamu stále najde skupina fanoušků, kteří Lamparda neuznávají. Ačkoliv se od Franka dočkali spousty důležitých gólů a oslavné články v tisku nebraly konce, pro ně zůstal Frank pouze protěžovaným rozmazleným dítětem. To je něco, s čím se Lampard bude muset naučit žít. "Když jsem v mládí začínal s velkým fotbalem, velmi se mě dotýkali řeči o protekci, které ke mně létali z všech stran. Ale naučil jsem se s tím žít a nevnímat je. Velkou zásluhu na tom má fakt, že jsem se probojoval do reprezentace. Poté muselo dost lidí změnit názor. A i kdyby ne, já se o to nestarám, ať si myslí, co chtějí. Nejsem prvním kritizovaným hráčem a určitě ani posledním. Můj otec říkal, že i Bobby Moore byl často kritizován, přitom byl prvotřídním hráčem a mistrem světa," bere tyto záležitosti s nadhledem Lampard.
Ačkoliv by k tomu možná měl důvod, Franka v žádném případě nežene žádná touha po odplatě. Přesto vítězství se svým novým mužstvem na Upton Parku, kde býval tak dlouho doma, do jeho plánů patří. "Vůbec nejsem pomstychtivý a proti West Hamu vůbec nic nemám. Ale až se vrátím na hřiště, kde jsem tak dlouho působil, udělám úplně vše pro to, abych odešel jako vítěz. Na každý pád to pro mě bude velice zvláštní zápas," zamyslí se Lampard. Tento dobře vychovaný mladík, kterému se dostalo vzdělání na prestižní soukromé škole, přesně ví, co chce, jak má hrát a za který tým chce hrát. Mužstva jako Leeds, Aston Villa a Chelsea stála na ofenzivního záložníka frontu. Většina odborníků tipovala, že Frank nakonec zakotví v Leedsu. Důvodem měl být jeho dlouholetý spoluhráč z mládežnických a později dospělých výběru West Hamu Rio Ferdinand, který do Leedsu přestoupil v průběhu minulé sezóny. "Všichni považovali za hotovou věc, že půjdu za Riem do Leedsu, ale to se pletli. Když Rio přestoupil do Leedsu a já viděl, jak se mu hned od začátku daří, začal jsem na něj trochu žárlit a přemýšlet, jak bych asi v klubu uspěl já. Ale to že se tam dařilo Riovi, ještě v žádném případě neznamená, že by se stejně dařilo i mně. Já jsem chtěl přestoupit do velkého klubu jako je právě Chelsea a po rozhovoru s koučem Claudiem Ranierim jsem se jen ubezpečil, že právě Chelsea je tím správným klubem pro mě," vysvětluje trpělivě Lampard. Lampard se rozhodl pro Chelsea hlavně z toho důvodu, že mu Ranieri hned sdělil, pro jakou roli by s ním do mužstva počítal. "Pro mě bylo nesmírně důležité, že jsem se hned dozvěděl, na jaké pozici bych měl v klubu hrát. Co jsem uslyšel, mě velice potěšilo. Jsem obklopen hráči světového formátu a v průběhu přestávky přišli ještě další. Náš tým bude nesmírně silný. Někteří kritici nám sice vyčítají, že máme přestárlý tým, ale já si myslím, že zkušenosti se nám budou ještě moc hodit. Chelsea bude hrát příští sezónu Pohár UEFA, což je pro mě také velmi důležité. Snad se nám podaří dostat se do příštího ročníku Ligy Mistrů, to by byla fantazie," doufá Lampard.
Navzdory špičkovým posilám ostatních klubů si je Lampard jist, že Chelsea má reálnou šanci bojovat o titul. "Ve West Hamu jsme si kladli za cíl pohybovat se ve středu tabulky, ale v Chelsea je to něco zcela jiného. Pět nebo šest mužstev se bude bít o ligový titul a my rozhodně chceme být jedním z nich," praví bojovně Frank. Lampard si je dobře vědom skutečnosti, že se od něj hodně očekává. Má nejvyšší čas udělat krok od slibného mladíka k zářivé superhvězdě. Svými výkony v dresu Chelsea by si také rád udržel důvěru švédského trenéra reprezentace Svena-Görana Erikssona a samozřejmě by se rád zúčastnil příští rok mistrovství světa. Lampard byl kapitánem reprezentace do 21 let a v národním týmu dospělých už má na svém kontě dva starty. Naposledy reprezentoval v zápase, ve kterém Anglie porazila Španělsko 3:0 a jeho výkon ve druhé půli byl opravdu skvělý. Zápas s Mexikem mu kvůli zranění unikl, ale nyní je opět fit a doufá, že se do reprezentace opět co nejdříve vrátí. "Můj výkon proti Španělům mě velmi uspokojil. Všichni se mě po zápase ptali, co na to říkal trenér Eriksson, ale on není z těch, kteří by plýtvali slovy. Jen mi sdělil, že jsem hrál dobře. Slyšet od něj taková slova je prostě skvělé," rozplývá se Lampard. Lampardův životopis se začíná plnit úspěchy a určitě je působivé, co všechno už v tak mladém věku stihl. Jeho hra ve středu hřiště je téměř bez slabin, obzvláště gólů dává na záložníka nebývale mnoho. Ale to je jen šlehačka na dortu, která mu pomáhá získat převahu nad ostatními konkurenty. "Paul Scholes také dává mnoho branek, ačkoliv je záložník. Myslím si, že je to jistá výhoda oproti ostatním, pokud záložník dokáže střílet góly. Na to musí mít člověk talent, nedá se to naučit. Byl bych velmi šťastný, kdybych prožil v reprezentaci ještě spoustu skvělých okamžiků, ale k tomu musím nejprve hrát dobře za Chelsea. To je teď pro mě to úplně nejdůležitější," uzavírá Frank Lampard.